ABD doları likiditesiyle ilgili beklentiler, Bitcoin rallisine yardımcı oldu

Morgan Stanley Pazar günü bir araştırma raporunda, birtakım zorunlu kapanmalardan sonra bankacılık sektörünü desteklemek adına artan ABD doları likiditesine dair beklentilerin, Bitcoin (BTC) rallisine yardımcı olduğunu ancak başka faktörlerin de aktif olduğunu söyledi.

Dünyanın en yüksek piyasa değerine sahip Bitcoin, bu yıl şimdiye kadar yüzde 69 değer kazandı.

Sheena Shah önderliğindeki analistler, “Bitcoin işlem emir defteri likiditesi bir yılın en düşük seviyesinde, bu da daha düşük hacimlerin öncekilerden daha büyük fiyat hareketleri oluşturabileceği anlamına geliyor.” diye yazdı.

Rapora göre Binance’teki yatırımcılar, kripto borsasının işlem hacmindeki payının yüzde 80’e ulaşmasıyla birlikte BTC’nin günlük fiyatını belirledi.

En büyük stablecoin Tether‘in (USDT) ihracının, geçen ay yüzde 10 ve bu yıl yüzde 16 artış gösterdiği ancak bunun Binance USD (BUSD) ve USD Coin (USDC) gibi diğer stablecoin’lerdeki düşüşü karşılamaya yetmediği de belirtildi.

Stablecoin, değeri başka bir varlığa sabitlenen bir kripto para türüdür; bu varlık da genellikle ABD dolarıdır. Stablecoin akışları, kripto ekosistemine giren çıkan paranın göstergesidir.

Banka, toplam Tether ihracının yarısından fazlasının ve son ihraçların yüzde 70’inin, şu anda bir SEC davasına konu olan şirket TRON’un blokzincirinde olduğunu belirtti. Kraken ve Binance borsalarının, yeni USDT’nin ana alıcıları gibi göründüğü de ekledi.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*