Altın için, altın değerinde tahmin

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs finansal riskler için en iyi güvenli limanın altın olmaya devam ettiğini belirterek ons altın için hedef fiyatını yükseltti. Banka, altın için 12 aylık hedefini 1950 dolar/ons seviyesinden 2050 dolar/onsa çıkardı.

Finansal riskler karşısında altının en güvenli liman varlığı olarak kaldığını ifade eden Goldman Sachs, altın fiyatı hedefini 1,950 dolar/ons’tan 2,050 dolar/ons’a yükseltti.

Emtia fiyatlarına ilişkin görüşünü ‘çok pozitif’ olarak koruyan Goldman Sachs, 12 aylık tahmini emtia getiri oranı tahminini ise yüzde 27.9 olarak açıkladı. Goldman Sachs analistleri geçtikleri bir bilgi notunda, “Ekonomiyi durgunluğa itecek bir büyüme şokuyla altının yukarı yönlü hareketi ihtimali, yükselen korku ve artan resesyon risklerinin varlığında ekonomide “yumuşak iniş” veya daha fazla Fed şahinliğiyle altının aşağı yönlü hareketi ihtimalinden kayda değer ölçüde fazla” değerlendirmesinde bulundu.

MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTMUŞTU

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi yüzde 8,5’te sabit bıraktı. Merkez Bankası yaptığı açıklamada “Depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenmekle birlikte, orta vadede Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etkide bulunmayacağı öngörülmektedir” ifadelerini kullandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haftalık gösterge repo faizinde değişikliğe gitmedi. TCMB Para Politikası Kurulu, toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 8,50 olarak kaldı. TCMB, önceki toplantısında faizi 50 baz puan indirmişti. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 27 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir