Google Arama’ya Gelecek Yeni Özellikler Açıklandı

Dünyanın en popüler arama motoru konumunda bulunan Google Arama’ya birçok yeni özelliğin geleceği duyuruldu. Yeni özellikler, kullanıcıların bilgilere doğru bir şekilde ulaşmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Bilindiği üzere dezenformasyon, internet ortamlarında çok büyük bir problem. İnsanlar, hangi bilgilere güvenebileceğini belirlemeye çalışırken birçok farklı siteyi gözden geçirmek zorunda kalabiliyor. Google da yenilikleriyle bunun önüne geçmek istediğini söylüyor.

“Bu sonuç hakkında” bölümü tüm dünyada kullanılabilir hâle geliyor

Google, “Bu sonuç hakkında” olarak adlandırdığı özelliğinin önümüzdeki günlerde tüm diller için çıkış yapacağını belirtti. Bu özellik, Google’da arama yapıldığında sonuçların sağ tarafında gözüken üç nokta aracılığıyla kullanılıyor.

Bu bölüme tıklandığında ise aramayla ilgili daha fazla bilgi kullanıcıya sunuluyor. Sonuçlarda gördüğünüz şeylerin, kendi internet sitelerindeki veya Vikipedi’deki tanımı kaynağıyla birlikte size gösteriliyor. Böylece o site hakkında daha fazla bilgi alabiliyorsunuz.

Ayrıca Google, URL kullanarak arama yapılabileceğini de ekliyor. Bu şekilde aradığınızda, o site hakkındaki bilgiler yukarıda gördüğünüz gibi sayfanın en üstünde belirecek. Ancak yeni özelliğin, şimdilik yalnızca İngilizce dili için çıkış yaptığını ekleyelim

Okuduğunuz içeriklerin yazarları hakkında detaylı bilgi almak mümkün olacak

Bir diğer özellik ise, insanların okudukları içeriklerin yazarları hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayan “Bu yazar hakkında” özelliği. Yukarıda bahsettiğimiz “Bu sonuç hakkında” bölümüne gelecek bu özellikle birlikte kullanıcılar, internette karşılaştıkları şeylerin arkasındaki isimlerin geçmişi ve tecrübeleri hakkında bilgi alabilecek. Bu özellik de şimdilik İngilizce dili için kullanıma sunulacak.

“Perspektifler” bölümü de aramaya ekleniyor

Son olarak Google, “Perspektifler” ismi verilen bir bölümün de aramaya eklendiğini duyurdu. “En çok okunan haberler” kısmının altında yer alacak bu özellik, aradığınız konuyla ilgili uzman, gazeteci vb. kişilerin görüşlerine yer verecek. Hem mobil hem masaüstüne geleceği belirtilen “Perspektifler”, ilk olarak yakında ABD’de İngilizce dilinde çıkış yapacak. Diğer ülkelere ne zaman geleceği hakkında ise bir bilgi yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir