Ünlü analiste göre Bitcoin, hak ettiği değerin altında: Peki ne kadar olmalı?

Investing.com – Capriole Investments’ın kurucusu ve Blockchain analizleriyle tanınan analist Charles Edwards, Bitcoin’in şu an adil değerinin %33 altında işlem gördüğünü düşünüyor.

Charles Edwards, Bitcoin’in adil değerini Bitcoin ağını korumak için harcanan enerji maliyetine dayanarak hesaplıyor. Ayrıca analist Bitcoin döngüsünün ve temel verilerinin kripto paraya özgü olduğunu savunuyor.

Edwards, Bitcoin madenciliğinde kullanılan elektrik enerjisine göre oluşturduğu basit denkleme göre Bitcoin’in adil değerini 42.000 dolar hesaplıyor. Bu hesaplamaya göre Bitcoin, 28.000 dolar bandındaki mevcut fiyatıyla %33 iskontolu olarak işlem görmeye devam ediyor.

Son aylarda Bitcoin fiyatıyla birlikte blok üretimini temsil eden hash oranının da aynı doğrultuda keskin bir şekilde artması, BTC fiyatı yükselirken adil değerinin de yükselmesini sağlıyor. Analist, Bitcoin’in güncel iskontolu fiyatının daha önce enerji maliyetinin altında 285 gün boyunca hareket ettiği 2018 yılında ayı piyasasına benzetti. Yapılan hesaplamalara göre Bitcoin, şu anda 298 gündür adil değerinin altında hareket ediyor.

Bitcoin fiyatı son 24 saatte 27.200 – 28.500 dolar aralığında dalgalandı. Dün akşam saatlerinde Binance CEO’sunun Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığına yönelik ortaya atılan iddialar, kripto piyasalarında kısa süreli bir panik satışına yol açarken o esnada Bitcoin, 27.000 dolar sınırına doğru hareket etti. Ardından Changpeng Zhao, bu iddiaları yalanlarken piyasa yeniden toparlandı ve Bitcoin 28.000 dolar bandına geri döndü.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir